Чим небезпечний фаст-фуд для підлітків
Те, що фаст-фуд (швидка їжа) шкідливий, знає кожена друга людина на землі, але чомусь все одно продовжує вживати його в пунктах громадського харчування, не шкодуючи свій організм і годуючи його всім підряд.
Ще страшніше, коли вживає фаст-фуд підліток, чий організм розвиватися. До такого стресу від зайвих калорій і шкідливої їжі молодий організм не те що не звик, а навіть не був знайомий з ними раніше.
У їжі швидкого приготування майже що немає натуральних і корисних речовин для організму, зате присутня велика кількість різноманітних ароматизаторів, барвників, добавок, підсилювачів смаку і запаху.
! УВАГА, МІФ! Здавалося б, від одного перекусу на швидку руку нічого не буде, але саме так ви виховуєте в себе почуття міри і стриманості. Якщо можна 1 раз, то обов'язково захочеться ще раз.
Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), близько 177 млн. дітей у світі мають справу із захворюваннями, тим чи іншим чином пов'язаними з надмірною вагою і фаст-фудами. Таким чином, ВООЗ прогнозує, що вже до 2015 року з проблемою ожиріння матимуть справу приблизно 2,3 мільярда людей віку від 15 років.
Британські вчені довели, що «швидка їжа» провокує ще й отупіБння. Так, діти, що вживають більше 3 разів на тиждень продукти швидкого харчування, мають у школі більш низьку успішність, ніж їх однолітки, які харчуються здоровою їжею.
До речі, у Британії навіть обмежили телерекламу фаст-фуду.
За даними українських соціологічних досліджень, в нашій країні існує якась тенденція по вікового розподілу: чим молодша людина, тим частіше він відвідує заклади фаст-фуду. Зараз третина молоді споживає такі страви ледь не щодня! А, як показують результати досліджень, «швидка їжа» найбільшої шкоди завдає саме молодому організму!
Українські дієтологи підтверджують, що «завдяки» такому раціону людина швидко набирає вагу. Лікарі гастроентерологи кажуть, що сам принцип швидкого харчування не є причиною захворювань, він просто є провокатором факторів розвитку хронічних захворювань та їх загострення. При тривалому споживанні фаст-фуду неминучі захворювання печінки і жовчовивідних шляхів. Заснований на "швидкій їжі" раціон харчування не має потрібного людському організму кількості мінералів, вітамінів А, С, D і Е, а також клітковини, адже ця їжа практично виключає використання свіжих, натуральних овочів і фруктів. Ну і неможливо не врахувати «швидкість» вживання людьми їжі в закладах швидкого харчування, яка ніяк не йде їм на користь, так як правильне травлення можливо тільки під час спокійної, ні до чого невимушеній трапези.
Джерело: http://smiua.net/statyi/3182-fast-fud-bystraya-eda-medlennaya-smert.html
Практичний психолог Регіонального МОМ ТК Центру Марія Дзюбинська