Корисні поради першокурсникам

 

Отже, школа й іспити, тестування позаду. Тепер тебе можна гордо іменувати студентом. Це не так просто, як здається. Особливо в перший рік навчання. Тому що у ВНЗ (вищий навчальний заклад) все буде по-іншому. І вчорашньому школяреві не завжди легко вписатися в нове, студентське життя. Ось вам корисні поради.

 

Порада 1. Не нервуйся. У перші дні й навіть тижні навчання ти напевно будеш почувати розгубленість, а то й пригніченість - все навколо незнайоме, народу тьма, нікому до тебе немає діла. Це неприємний, але абсолютно нормальний стан, пов'язаний з адаптацією до нових обставин, що дуже скоро пройде. Але поки ти погано орієнтуєшся в тонкощах коридорів і нумерації аудиторій, візьми собі за правило виходити з дому (або гуртожитку) хвилин на 10-15 раніше, ніж того вимагає час на дорогу до університету. По-перше, не запізнишся на першу пару, а по-друге, не будеш нервувати.

Порада 2. Потрібних людей треба знати в обличчя. Тому в перші ж дні розвідай, де знаходиться деканат свого факультету, заглянь туди і познайомся з куратором твого курсу, деканом. Це допоможе потім оперативно вирішувати різні питання.

 

 

Порада 3. Не відтягуй відвідування бібліотеки. Теоретично підручників повинно вистачати на всіх студентів, але це тільки теоретично. На ділі ж діє принцип "хто не встиг, той спізнився", і переможеним в цій гонці дістаються старі і пошарпані видання, а то й зовсім нічого. Заздалегідь дізнайся, що потрібно мати при собі, щоб тебе записали в бібліотеку.

 

Порада 4. З блокнотом в руках обійди університетські підрозділи, які можуть знадобитися: кафедри, аудиторії, лекційні зали, комп'ютерні класи, лабораторії. Запиши дні і години їх роботи, з'ясуй, що потрібно для користування ними. Поцікався, до якої години відкрита їдальня.

 

Порада 5. Поспішай завести знайомство з одногрупниками (однокурсниками). Як правило, ці люди стають друзями на все життя. Все в той же корисний блокнот запиши номери їх телефонів і адреси електронної пошти, особливо телефон старости групи. Не соромся дзвонити однокурсникам, щоб уточнити розклад, термін здачі контрольних, рефератів і т. д.

 

Порада 6.  Запасися достатньою кількістю зошитів. Той, хто, не бажаючи "тягати зайву вагу", пише всі конспекти в один зошит, робить велику помилку: готуватися до іспитів з таких записів буде неймовірно важко. На звороті обкладинки запиши прізвище, ім'я та по батькові викладача, який читає предмет. На відповідній кафедрі дізнайся дні та години, коли він буває в університеті, і внесеш туди ж: коли прийде час здавати реферати та заліки, ця інформація виявиться дуже цінною.

 

Порада 7. Подбай про те, щоб в сумці завжди лежали "про запас" 1-2 ручки. На лекціях дуже корисно мати при собі ручку червоного або зеленого кольору або кольоровий маркер - з їх допомогою можна по ходу справи підкреслювати найбільш важливі формули і визначення, ставити пам'ятні знаки на полях, виділяти нові терміни і т. д. Про всяк випадок тримай у сумці хоча б один чистий зошит - на всяк випадок, та стане в нагоді.

 

Порада 8. Як можна швидше навчися конспектувати лекції. Це нескладно, головне - розробити систему символів і зрозумілих тобі скорочень. Усі символи разом з розшифровкою запиши на зворотному боці обкладинки зошита. Конспектуючи, не економ на папері. Залишай в зошиті поля для додаткових нотаток. Пам'ятай, що лекція не диктовка, тому не потрібно записувати за лектором слово в слово. Записуй лекцію у вигляді тез.

Не переживай, якщо у тебе не відразу буде виходити. Ведення конспекту - особлива наука, що вимагає тренування. Якщо відчуваєш, що безнадійно відстаєш, залиш в зошиті вільне місце - можливо, інші виявляться спритнішими, і після лекції ти в них спишеш, заповнивши ці пропуски.

 

Порада 9. Налаштуйся на те, що підготовка до сесії починається ... з першого заняття. Перед черговою лекцією не лінуйся переглянути конспект. Заодно з'ясуй, чи багато залишилося зовсім «темних місць». Якщо прояснити їх не вдається навіть за допомогою підручника, не соромся звернутися до викладача - краще, якщо ти запитаєш його зараз, ніж він потім - на іспиті. Читати літературу теж треба починати відразу. На семінарах не відсиджуйся в куточку, а веди себе активно - виступай з доповненнями, уточненнями, задавай питання. Якщо при цьому не будеш пропускати лекції та практичні заняття, то маєш реальний шанс потрапити в привілейовану касту "автоматників".

 

Порада 10. Радій! Студентське життя буває один раз в житті, і воно неповторне! В університеті проводяться всілякі вечори гумору, бали та дискотеки, не лінуйся їх відвідувати.

 

 

                                                                Джерело: http://vstup.bsmu.edu.ua    

Практичний психолог   Регіонального МОМ ТК Центру                   Марія Дзюбинська