Це нормально сказати «Ні»

 
  Давай уявимо конкретну ситуацію…Тобі 17 років. Твій друг попросив у тебе на вихідні твій mp3- плеєр, і ти погодився (хоча не хотів). У неділю вранці ти домовився з друзями піти у кіно, але у школі тебе просять прийти у неділю, щоб зробити стіннівку до Дня Математики (ти погоджуєшся, хоча не хотів це робити).
Знайома картина?  Завжди казати «Так» може стати звичкою. Є хороші звички, а є не дуже і звичка завжди відповідати «Так» належить саме до тих, без яких можна і обійтися. Завжди відповідати «Так» може нашкодити тобі.
       Іноді ми повинні відповісти «Ні».
   Так само, як сказати НІ наркотикам, НІ алкоголю. Ми повинні знати свою межу і бути готовими притримуватися її. Скажи «Ні» і розумій це! Якщо щось за межами границь, які ти встановив собі сам, будь готовий сказати «Ні» і май це на думці!
Як сказати «Ні»?
   Всі ми опиняємося у ситуаціях коли знаємо, що повинні сказати «Ні», і все ж таки ми не знаємо, як це зробити, тому що ми хвилюємося про поведінку інших людей. В більшості ситуацій ти завжди кажеш «Так», хоча глибоко у душі хочеш сказати «Ні». Ти хвилюєшся, що можеш зіпсувати стосунки з іншою людиною, якщо не даси згоди.
Ти, як і багато інших людей, можеш відчувати свою провину через те, що ти сказав «Ні». Таким чином все закінчується тим, що ти відчуваєш себе відповідальним за почуття іншої людини, мовби її щастя залежить від твоєї згоди.
   Але не забувай, всі ми відповідальні лише за свої власні почуття. Ніхто більше не може мати такої відповідальності крім тебе. І коли ти весь час кажеш «Так», люди звикнуть до того, що ти зі всім погоджуєшся. Ти не дозволяєш цим людям брати відповідальність за свої власні почуття.
Обдумай ретельно ситуації, на які ти погодився недавно. Ти вважаєш, що через те, що ти сказав «Ні», коли у тебе попросили твій плеєр, дружба зруйнується?  Так?  Ну тоді, це була не дружба.
   Це добре бути корисним, уважним та охочим допомогти, але є велика межа, між бути корисним і бути використаним. 
   Все ж більша частина з нас вважає, що якщо ми відповіли «Ні», це означає, що до нас вже не можна звернутися за допомогою. Цим ми створюємо негативну залежність в наших стосунках з іншими людьми, що не є нормальним. Здорові стосунки – це коли ти можеш бути відкритими та чесними, бути щирим про свої почуття і знати, що інша людина приймає це.
Як навчитися казати «ні» коли це потрібно?
   Зроби список з недавніх ситуацій де ти відповів «Так» і «Ні». Спитай себе, що тебе змусило відповісти «Так», коли ти насправді цього не хотів. Переоціни свої відповіді і подивись реально, як би ти міг сказати «Ні», коли це потрібно і проаналізуй наслідки. Ти зрозумієш, що відповідь «Ні» була б прийнята іншою людиною і ваші стосунки не були б зіпсовані.
Як говорити «ні» на практиці?
   Коли ти відчуваєш, що мусиш сказати «Ні» і готовий це зробити – говори і розумій це. Говори це спокійно, в твоєму голосі повинен звучати повний контроль над собою і ситуацією. Твої жести повинні відповідати тону твого голосу. Дивися людині в очі і не відводь погляд.
Ти можеш тренувати свою усну і не усну комунікацію вдома доти, доки не почнеш відчувати себе повністю комфортно.
Що якщо я кажу «ні», а інша людина мене не слухає?
  Якщо ти сказав «Ні», а людина, якій це адресовано не звертає на це уваги та не слухає, просто заяви їй ще раз. Покажи, що твоє «Ні» означає «Ні», а не навпаки. Не йди на компроміси. Це твоє життя. Твій вибір. Якщо комусь це не подобається, то вони дізнаються, що ти говориш те, що думаєш і думаєш те, що говориш, і це потрібно прийняти,  інакше ваші стосунки не будуть ґрунтуватися на довірі та повазі, а якщо цього нема, то чи потрібні тобі такі друзі взагалі?
  Оскільки ти проявляєш увагу до себе та своїх почуттів, ти будеш мати набагато більше бажання відповісти «Так» в інших випадках, і ти будеш казати це тому що ти цього хочеш, а не через якісь обставини.
 
Джерело: http://teenbloog.org.ua/
 
 
Практичний психолог   Регіонального МОМ ТК Центру           Марія Дзюбинська