Як подолати невпевненість у собі?

Однією з причин чому підлітки потрапляють у «погані» компанії, починають курити, вживати алкогольні напої, наслідувати девіантну поведінку є невпевненість у собі. Сумніви у власних силах змушують молодих людей робити необдумані вчинки, пояснюючи це тим що «так роблять інші». Алкоголем чи наркотиками підлітки прагнуть компенсувати свої уявні недоліки та подолати нездорові страхи.

Відчувати себе невпевнено – це цілком природно. Навіть сильні і вольові люди не завжди є впевненими у собі. Непрості ситуації, залежність від думки оточуючих, фізичні зміни, які відбуваються в організмі підлітка – все це може негативно позначитися на вашій самооцінці. Якою б не була причина вашої невпевненості, пам’ятайте – вихід є!  

 

Для того щоб почувати себе більш впевнено пропоную вам

декілька порад:

 

1. Об’єктивно оцінюйте ситуацію

Вправа Візьміть аркуш паперу і напишіть список всіх найстрашніших жахів, які можуть з вами статися під час ситуацію, коли ви почуваєтеся невпевнено. А потім візьміть інший листок і напишіть ті позитивні моменти, які ви для себе придбаєте, позбувшись свого страху і невпевненості. Постарайтеся знайти не менше 5 позитивних моментів. Далі покладіть два листки поруч і порівняйте. Що переважає? Що для вас важливіше?

Приклад ситуації

Дівчина 14 років боїться розказувати вірш на шкільному святі. Вона невпевнено почуває себе на сцені, перед великою кількістю глядачів.

 

Що найгірше може статися

  Що позитивне я отримаю

1.       Я забуду слова 

2.      Однокласники сміятимуться з мене

3.      Вчитель поставить низьку оцінку

1.      Гордість за сміливий вчинок

2.      Досвід виступати на сцені

3.      Впевненість у собі

4.      Однокласники більше поважатимуть мене

5.      Вчитель поставить високу оцінку

 

2. Згадайте сміливий вчинок

Вправа Згадайте ситуацію, коли ви почували себе дуже впевнено, справу яка вам легко вдається, те у чому ви відчуваєте себе професіоналом. Що ви при цьому відчували? Напишіть які ваші хороші якості і риси характеру допомогли вам почувати себе впевнено? Якими ще позитивним рисами ви володієте?

Якщо вам важко пригадати і визначити необхідні здібності та якості, то на допомогу пропоную вам перелік позитивних якостей:

1. Доброзичливість            2. Рішучість     3. Сміливість    4. Щирість          5. Доброта

6. Товариськість          7. Ввічливість      8. Ініціативність     9. Наполегливість       10. Ентузіазм 

11. Терплячість       12.Життєрадіснісь      13. Гордість      14. Невимушеність     15. Пунктуальність

16.Організаторські здібності      17.Цікавість,відкритість новому         18. Самостійність

19. Впевненість          20.  Чесність         21. Врівноваженість                           

 

3. Розслабтеся

Вправа Сядьте зручно на стілець, постараєтеся дихати на повні груди, і стежте за своїм диханням. Зробіть глибокий вдих і подумки вимовляємо про себе: "Я відчуваю щастя", "Я спокійний і впевнений в собі". Для того щоб викинути з голови негативні думки, сконцентруємося на такому слові, як спокій, успіх, щастя, або почніть рахувати, представляючи кожну цифру в умі.

Людина, яка вміє розслаблятися і володіє своїм тілом ніколи не буде виглядати напруженою чи скутою.

 

4. Мисліть позитивно

Вправа Перш  за  все  необхідно   розпізнати негативні  думки. Це легко  зробити, звернувши  увагу  на  стан власного  тіла.  Усвідомивши  негативний  вплив думки на ваш організм необхідно твердо сказати собі -  «стоп» і спробувати стабілізувати  свій  стан у будь-який зручний  спосіб, наприклад, повільно  випити  склянку  води, зосереджуючись  на  кожному  ковтку чи прочитати  декілька  рядків  з улюбленої  книжки. Заспокоївшись, поверніться до своїх  роздумів. Думайте про те, чого  ви хочете, що мрієте здобути; уявляйте бажаний результат.

«Вчіться обирати собі думки, як вибираєте одяг в шафі кожного дня» ! (цитата з фільму «Їж, молись, люби»). Від якості ваших думок залежить ваше здоров'я, зовнішній вигляд, настрій, емоції та почуття. Якщо ви хочете бути здоровими, успішними, щасливими, привертати радість і щастя в своє життя, то повинні навчитися мислити в позитивному ключі.

 

5. Поступово збільшуйте навантаження

Вправа Визначте чого саме ви боїтеся. Це має бути щось одне і конкретне. Складіть план поступових навантажень щоб позбутися цього страху найближчим часом. Саме слово «поступово» говорить про те, що починати потрібно з простого. Наприклад, якщо людина боїться побачень, можна умовно назвати комплімент будь-якій особі  протилежної статі - першим кроком, а запрошення на побачення конкретної людини - десятим кроком.

Кожне нове невелике досягнення буде поступово піднімати вашу впевненість у собі. Однак не варто робити тільки те, що виходить у вас свідомо добре: так ви не будете рости і розвиватися. Не бійтеся пробувати щось нове.

 

6.     Поговоріть з людиною, якій ви довіряєте

Поділіться переживаннями, які викликають у вас невпевненість з людиною, чия думка важлива для вас і яка збереже зміст вашої бесіди в таємниці. Коли ви вголос промовляєте те, що знаходиться у вас на думці, дуже часто, це допомагає  знайти вирішення проблеми. Всім людям необхідні розуміння і підтримка, комусь – порада, комусь – співчуття. Не соромтеся попросити про це свого ближнього.

Якщо ви не знаєте кому розказати про свої переживання, можете БЕЗКОШТОВНО та КОНФІДЕНЦІЙНО отримати психологічну допомогу у центрі «Криниця» на 2 поверсі обласної дитячої лікарні..

 

                                                                                             Психолог         Марія Дзюбинська