Безпека маленької дитини

 
В період з 7-8 міс. до 3-3,5 років дитина активно пізнає навколишній світ, вона дуже допитлива і хоче не тільки подивитись на предмет, але і обов’язково торкнутись його і навіть скуштувати. Їй цікаво все. Спочатку вона розглядає, торкається і куштує все, що потрапляє в її поле зору, і те, до чого вона може дотягнутись. А поступово, по мірі засвоєння навичок повзання і ходьби, і те, що знаходиться за межами доступності: предмети на столах, на полицях, за скляними дверцятами, в закритих ящиках, в пакетах, банках з кришками, в маленьких отворах і щілинах і т. ін.
 
Дослідницький інстинкт є природним і дуже важливим для маленької дитини, для її майбутнього досвіду, але навколишній простір, наповнений предметами і речами, може таїти в собі небезпеку, про яку дитина навіть не здогадується. Завдання дорослих – організувати безпечний простір, в якому знаходиться дитина, і намагатись виключити контакти з небезпечними предметами, речами і речовинами. 
 
ДЕ Ж ХОВАЮТЬСЯ НЕБЕЗПЕКИ?
ПЕРШИЙ ЕТАП РОЗВИТКУ – ВМІННЯ БРАТИ В РУКИ ПРЕДМЕТИ І ПОВЗАТИ.
Дрібні предмети (ґудзики, таблетки і кульки, ножиці, ножі, виделки, спиці, голки, шпильки, гострі олівці, ручки) повинні знаходитись поза межами доступності.
Гострі кути мають бути прикриті цупкими і м’якими тканинами, ковриками або подушками. При годуванні не можна використовувати крихкі скляні предмети.

 
Дверцята шаф, що знаходяться біля підлоги, мають бути закриті на ключ або зав’язані, щоб дитина не могла їх відкрити.
Маленьких дітей дуже приваблюють електронні прилади і розетки. Навіть коли електророзетки розташовані високо, на них обов’язково потрібно поставити «заглушки» або заклеїти їх лейкопластирем.
 
Практична порада батькам: присядьте і уважно дослідіть на цьому рівні (це буде перший рівень безпеки) всю свою квартиру «з точки зору інопланетянина» - створіння, якому невідоме призначення предметів. В процесі цього дослідження частіше нагадуйте собі, що речі, очевидні для вас, зовсім невідомі і незрозумілі вашій дитині. Якщо існує хоч мізерна доля небезпеки в якому-небудь місці, - постарайтесь його зробити безпечним.
По мірі зростання дитини цей «рівень безпеки» поступово має підвищуватись. Обов’язково зверніть увагу на такі «рівні небезпеки», як підвіконня і вікна, край плити, край ванної (якщо в ній є вода), краї столів, такі місця, з яких дитина може або щось кинути, штовхнути на себе, або, навпаки, впасти на них.
 
Особливу увагу потрібно приділяти обігрівальним приладам, місцям, де є відкритий вогонь, місцям, де готується їжа, а також таким предметам як сірники, запальнички, легкозаймисті рідини, свічки. Ніколи не ставте на край столу каструлі або чайник з гарячою рідиною і тимчасово заберіть скатертини, потягнувши за краї яких дитина може перекинути на себе предмети, що знаходяться на столі. Нагадуємо, що опіки – одна з поширених причин загибелі дітей. 
 
Особливу увагу потрібно  приділити зберіганню небезпечних хімічних речовин (каустична сода, кислоти, оцтова есенція) і ліків. Хочеться нагадати, що одна досить «безневинна» таблетка, безпечна для дорослого, у дитини може привести до складних наслідків і навіть летальних.  
 
Дуже небезпечною для дитини ситуацією є потрапляння в дихальні шляхи дрібних предметів. Будьте уважні при використанні таких предметів як намисто, камінці, шпильки, прикраси, монети, ґудзики, відламані або відкушені частини іграшок.
Малюки можуть намагатись взяти їх до рота або заштовхати в ніс. Розміри іграшок мають бути не  менше як 5 см. Якщо ви помітили, що дитина взяла до рота або заштовхала в ніс предмет, обов’язково переконайтесь в тому, що дитина виплюнула його або дістала. Якщо у вас є найменший сумнів, обов’язково відвезіть дитину до лікаря. Якщо чужорідне тіло все ж потрапило в дихальні шляхи, терміново викликайте «швидку допомогу» і доки вона не приїхала, намагайтесь допомогти дитині самостійно. Візьміть дитину за ніжки, підніміть вниз головою, кілька разів добряче потрясіть і поплескайте долонями по спині між лопатками. Доки дитина маленька, ретельно подрібнюйте їжу і ліки, тому що вона може подавитись.         
 
Дрібні гострі предмети (кнопки, скрепки, голки, кісточки, сірники, уламки скла або пластмаси) являють собою небезпеку не тільки для вдихання, але і при ковтанні – для їх видалення можливі навіть хірургічні операції. Доки ваша дитина не підросла, уважно слідкуйте за тим, щоб на підлозі не було ніяких дрібних предметів.   
 
Велику небезпеку для дитини представляють поліетиленові пакети, плівки (дитина може одягнути мішок на голову або навіть задихнутись) і шнурки (небезпека затягування навколо шиї). Поруч з ліжком і місцями, де грає дитина, не має бути шнурків, стрічок, вузьких довгих смуг на шторах і т. ін.
 
Ще раз підкреслюємо, що медичні препарати і препарати побутової хімії, і такі поширені як пральні порошки, миючі засоби та косметичні засоби, мають зберігатись у високо розміщених закритих шафах. Нагадуємо дорослим, що такі «звичайні» засоби як горілка і тютюн, випадково залишені на столі, навіть у невеликих кількостях можуть стати причиною важких отруєнь дитини.
 
Коли дитина вчиться ходити, вона дуже часто падає. Наслідки забоїв голови, які вона при цьому може отримувати, можуть бути дуже серйозними. Ми пропонуємо батькам зробити дитині захисний шолом-шапку у вигляді трьох валиків: один навколо голови і два хрест-навхрест. Це легко зробити зі смужок тканини, вклавши в неї поліетилен. Такі місця як сходи, підвали, балкони, вікна мають бути загороджені і недоступні маленькій дитині. 
 
Ще одним джерелом небезпеки для дитини є домашні тварини, не тільки «чужі» на вулиці, але і ті «свої», які проживають в будинку. Ніколи не залишайте дитину наодинці з собакою, навіть коли вона ніколи не виявляла до неї агресію. Не дозволяйте дитині наближатись до собаки, коли вона їсть, гризе кістку або спить. Не дозволяйте малюку нахиляти обличчя близько до тварини, так як укус обличчя особливо небезпечний. Забороніть дитині ображати тварину, смикати її за вуха або за хвіст.
 
В місці, де ви гуляєте з дитиною, не повинно бути розбитого скла, гострих каменів, палиць або цвяхів. Зверніть увагу на те, що б не було отруйних рослин або рослин з отруйними плодами.
 
 
Дуже травмуючим предметом є каруселі. 
До того, як ваша дитина не стане більш дорослою, не відходьте від неї під час 
колисання на каруселях. А дітям старшого віку поясніть, що вони не повинні наближатись до карусель, що гойдаються.
 
 
Для того, щоб ваша дитина виросла впевненою, з довірою відносилась до навколишнього світу, дуже важливо, щоб вам не доводилося кожної хвилини щось забороняти їй, лякати важкими наслідками. Навіть якщо ви поясните маленькій дитині небезпеку, що надходить від якогось предмету або небезпечного місця, вона не одразу зможе це зрозуміти.
 
                                  
ТОМУ ЗАВЧАСНО ПОТУРБУЙТЕСЬ ПРО СТВОРЕННЯ БЕЗПЕЧНОГО ПРОСТОРУ ДЛЯ ДІТЕЙ. 
 
 
За матеріалами Дитячого фонду ООН Юнісеф  Білорусь «Вчимося бути гарними батьками».
Переклад ( з російської): вихователь Центру «Дивоцвіт» Івано-Франківської обл.дитячої лікарні
                                                                                                   Тетяна  Мілянич