Опіки у дітей

Опікова травма залишається однією з найбільш частих причин дитячого травматизму в нашій області. Традиційно в побуті дитина обпікається окропом, або ж гарячими напоями чи їжею. Найчастіше діти травмуються в осінньо-зимовий період.

За даними 2012 року в відділенні анестезіології та інтенсивної терапії ОДКЛ проліковано 55 дітей з опіками. З них 42 ( 76%) – це діти в віці від 1-го до 5-ти років – час коли діти активно пізнають світ, а життєвого досвіду, обережності ще немає. На жаль серед обпечених є і діти до 1-го року, в 2012 році проліковано 9 (16%) таких дітей. В цій віковій групі опіки лікуються особливо важко, опіковий шок виникає вже при площі опіку 3-5% поверхні тіла. Наймолодшим пацієнтом з опіковою травмою був хлопчик з Надвірнянського р-ну, який поступив в ВАІТ ОДКЛ в грудні 2012 року з опіком 25% поверхні тіла в віці 2 міс. Дитина впала з печі на розпечену поверхню. Цього разу все закінчилося добре, але так буває не завжди. В листопаді 2012 року від важких опіків померла 2-х річна дівчинка з Богородчанського р-ну.

За період 2003 -2012 років у відділення анестезіології та інтенсивної терапії обласної дитячої лікарні поступило 1309 дітей з різними опіками.

Найчастіше меленькі діти обпікаються гарячими рідинами : чаєм, молоком, водою, зупою. Інколи батьки по необережності, кладуть дитину у надто гарячу ванну, не попробувавши заздалегідь температуру води на дотик. Бувають випадки опіків немовлят зігріваючими грілками, бо дорослі забувають, що шкіра у немовлят дуже ніжна і чутлива.

З 1,5- 2-х річного віку малюки стають дуже цікавими, вони пізнають світ власними відчуттями і досягають часто заборонені для них речі. Їх притягує пара з чайника чи каструлі, нагріта електроплитка, різні розетки і проводи. Вони тягнуться своїми рученятами і хочуть все спробувати. І тоді починаються проблеми :опіки, тривале лікування, рубці.

Діти старшого віку, в основному школярі, отримують опіки від полум’я. Забави з піротехнічними засобами, розпалюванню вогню з допомогою солярки, бензину майже завжди обертаються великою бідою.

Звертаємо увагу на те, що опіки часто отримують діти у вихідні дні, коли батьки уділяють їм не достатньо уваги.

Діти ще не в змозі оцінити загрозу, яку несе їм гаряча рідина, поверхня приладу, електрика, полум’я. Це завдання дорослих, що оточують дітей, подбати про їх безпеку.

І все ж, якщо опік стався. Тактика батьків повинна бути вірною.

Перша допомога при опіках:

  1. Припинити вплив фактора, що травмує.
  2. Охолодження опікової поверхні(вода), асептичні пов'язки на рану
  3. Раннє адекватне знеболювання (парацетамол, ібупрофен по віку дитини).
  4. Госпіталізація дитини в медичний заклад.

Чим менша дитина тим менший об’єм опікової травми приводить до опікового шоку. В відділенні АІТ ОДКЛ діти з опіковою травмою знаходяться до ліквідації ознак опікового шоку та стабілізації життєвих функцій. Наступним етапом є лікування в відділенні опікової травми ОКЛ.

Найчастішими помилками при наданні допомоги попеченій дитині є пізнє звернення за мед. допомогою та самолікування. В лікуванні опіків народна творчість не знає меж – до опікової рани прикладають яйце, муку, горілку, жир і т.д. Не робіть цього!!! Цим ви посилюєте страждання дитини та інфікуєте рану.

Як не прикро усвідомити батькам, але основною причиною дитячого травматизму і зокрема опіків є батьківський недогляд. Ситуація, яку легше запобігти чим тривало лікувати.

Бережіть своїх дітей!

Не залишайте їх без нагляду, щоб не причинити їм біль і страждання.

Головний  спеціаліст з надання екстренної медичної допомоги дітям
 Департаменту охорони здоровя ОДА,завідувач відділення АІТ ОДКЛ
  Олег Курташ