Підготовка до лабораторних обстежень:

1. Кров на всі показники здається натщесерце (голодування протягом 10 – 14 годин) до 11:00, також можливий забір крові протягом  дня з перервою не менше 6 годин після вживання їжі, для немовлят слід обрати максимальний інтервал  між годуваннями. В день забору слід уникати чинників, що впливають на результати досліджень: фізичного навантаження (спорт, підйом сходами), емоційного збудження. Напередодні здачі венозної крові необхідно виключити з раціону жирну їжу та надмірне споживання солодкого. 

2. Виключно на голодний шлунок  здається кров для тестів біохімічної панелі, загального аналізу крові, показників гемостазу та імунограми.

3. Кров не рекомендовано здавати під час прийому ліків, після рентгенографії, ректального дослідження або фізіотерапевтичних процедур.

4. Дослідження гормональної панелі бажано робити в ранкові години до 11:00, якщо інше не рекомендовано Вашим лікарем, оскільки спостерігаються добові коливання деяких гормонів у крові.

5. Перед здачею сечі на дослідження  необхідно  провести туалет зовнішніх статевих органів. В лабораторію доставляється невеличка порція (близько 50 – 100 мл сечі), яка після ретельного перемішування відливається від повного об’єму, що має бути зібраним  у чисту суху ємкість (в залежності від виду обстеження) наступним чином:

·           для  загального аналізу сечі – всю ранкову порцію сечі (доставляється в лабораторію протягом 1 – 2 годин);

·           для аналізу сечі по Нечипоренко – середню порцію першої ранкової сечі (доставляється в лабораторію протягом 1 – 2 годин);

·           при зборі добової кількості сечі – перше ранкове сечовипускання робиться в унітаз, потім протягом доби (наприклад, з 9:00 ранку поточного дня до 9:00 ранку наступного дня) збирається  вся добова сеча в один чистий посуд.  У процесі збору вся сеча повинна зберігатися в прохолодному, захищеному від світла місці (наприклад у холодильнику при t 4 - 8° С.) При цьому, обов’язково вказати загальний об'єм сечі за добу;

·           для аналізу сечі на бакпосів – середню порцію першої ранкової сечі, яку збирають безпосередньо в стерильну ємкість (стерильний стакан на 60 (120) мл) до половини його об`єму після ретельного туалету і заходів, що запобігають потраплянню в сечу будь-яких виділень чи забруднень (зберігається при +2 (+8)˚С доставляється в лабораторію на бак посів – протягом 30 хв.

6. Аналіз калу на яйця гельмінтів та найпростіші роблять без спеціальної підготовки пацієнта. Кал збирається після самовільної  дефекації в спеціальний контейнер згідно інструкції,  не повинен містити сторонніх домішок, таких як сеча, дезинфікуючі речовини та ін.

7. Бактеріологічне дослідження (виділення та чутливість до хіміотерапевтичних препаратів) (або бакпосів) вимагає забір матеріалу (з ротової порожнини, шкіри, слизових тощо) до початку лікування антибіотиками, антисептиками, протигрибковими препаратами в спеціальну транспортну пробірку з гелем та пластиковим аплікатором (10 мл). Дане середовище підтримує життєдіяльність мікроорганізмів (аеробних та анаеробних) до 72 годин при умові зберігання і транспортування при +5˚С до +25˚С, доставка в лабораторію рекомендована в день забору, при дослідження на гемофільну паличку до 12 – 24 годин. Кров на стерильність забирається в спеціальні флакони для гемокультури з 2-фазним середовищем, доставляється в лабораторію для дослідження потягом першої доби від забору, зберігається при +37˚С (в умовах термостату).