Перша операція за допомогою Google glass

Бригада хірургів з Університету Алабами в Бірмінгемі (США) вперше виконала операцію за допомогою технології віртуальної реальності VIPAAR і окулярів Google glass. Поєднання цих двох технологій стало важливим кроком на шляху до розвитку практичної телемедицини.

VIPAAR (Virtual Interactive Presence in Augmented Reality або «Віртуальне інтерактивна присутність в доповненій реальності») - це технологія, розроблена вченими Університету Алабами в Бірмінгемі, яка дозволяє в режимі реального часу проводити двосторонню інтерактивну відеоконференцію.

Хірург-ортопед Брент Понсе (Brent Ponce) проводив ендопротезування плечового суглоба 12 вересня 2013 в клініці університету. У цей час з ним взаємодіяв інший доктор - Фані Дантулурі (Phani Dantuluri) зі свого офісу в Атланті. Понсе носив Google glass під час операції, а вбудована камера передавала зображення з операційного столу доктору Дантулурі, який завдяки VIPAAR бачив на своєму моніторі те, що відбувалося в операційній в Бірмінгемі. Більше того, він міг своїми руками віртуально брати участь в операції: доктор Понсе бачив віртуальні «руки» Дантурулі в моніторі своїх очок. Тобто, завдяки цій технології можна віртуально «допомагати» своєму колезі, показуючи, які дії необхідно зробити руками. Це виглядає так, немов хірурги знаходяться поруч, а не за тисячі кілометрів один від одного. Зрозуміло, відразу ж можна обговорити хід операції і оперативно приймати спільне рішення.

За словами розробників, дана технологія значно поліпшить медичне обслуговування, адже тепер досвідчені хірурги зможуть віртуально допомагати своїм молодим колегам.

VIPAAR зобов'язана своєю появою доктору Бартону Гатрі (Barton Guthrie), який ще близько 10 років тому висловив незадоволеність телемедициною. Так звана «телемедицина» не дуже відрізняється від простої телефонної розмови двох лікарів, і більш досвідчений лікар в цьому випадку не може допомогти своєму колезі. У випадку з використанням програми VIPAAR, віртуальні «руки» беруть участь в операції, показують, що і як робити. Технологія VIPAAR дозволяє віддаленому лікарю бачити особливості анатомії, давати вказівки або навіть продемонструвати правильне розташування інструментів. Це забезпечує більш якісне обслуговування пацієнтів у будь-якій лікарні.

Розробники відзначають, що використання VIPAAR виходить за рамки медицини та хірургії. Технологія стане в нагоді ремонтним службам для виправлення, наприклад, системи опалення будинку, для підтримки процесу промислового виробництва і т.д.

Відзначається, що доктора Понсе та Дантулурі залишилися задоволені результатами їх інтерактивної взаємодії. Зараз необхідно провести коригування для точного налаштування VIPAAR і Google glass, але, за словами вчених, вже через кілька років технологія може стати повсюдною, і дистанційні консультації в медицині стануть звичними.
Джерело: rnd.cnews.ru